Tuesday, June 27, 2017

What Does THAT Have To Do With The Price Of Rice?


One of the things I say fairly often is "What does THAT have to do with the price of rice".  Lately I seemed to be taking that pretty literal as I am trying to figure out some more Budget Friendly Vegan Solutions for Meal Time.  I've done many of these mini blog posts throughout the years and I have seen a lot of veggie buddies doing VLOGS about $30 or $25 a week on a Budget when it comes to food shopping.  I would like to do more of that ASAP!

I was reading several articles about food prices lately.  The most recent was an article from May 2017 that said 2 person adult house hold with no kids spends anywhere between $400-$800 each month on food/groceries.  In a similar article on debt solutions it said to take the $400-$800 figure and try and only spend $125 on food each month per person.  So that's $250.  Which is only $150 less that the low end of each of those articles.  However, if you are able to save $150 per month right there that money could be used for something else, I suppose.  I guess it's the little steps, eh?

At this point in my post I should confess and say this entire post will just be one big BLAB.  I would like to see if I can challenge myself to do that but I'm horrible at planning because of everything else going on.  I think I will start with the weekly challenge. This blog will be a nice way to keep me accountable.  

Since it's already TUESDAY and our weekends are impossible to plan I can tell you that I already spent $7.50 on a HUGE salad yesterday.  That leaves me with $17.50.  Time will tell if I am able to start this week or next.  But I guess the first step is the thought - yeah - it's the thought that counts - right?  (insert frustrated laugh here)

(clears throat...nice segue, eh!?) I have been easily frustrated lately.  I need to jump back into meditation again.  Today I did some thinking - does that count?

Long story short - be on the lookout for more 'off the wall' vegan foods while eating on a budget and eating from your pantry.  I'll leave you with a photo of my darling niece TRINITY...


3 comments:

  1. You pull out the best pantry meals, I have no doubt you could easily do a budget challenge!!!!
    Trinity is ADORABLE!!!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for the nudge of encouragement and for having faith in me!!!!

      Delete
  2. Very interesting and something I'm experimenting with more too - analyzing what I really need each week and using up what we have. Looking forward to reading more on this.

    ReplyDelete